БЕЗ ПАНІКИ! Усе, що потрібно знати про коронавірус! (станом на 30.01.2020)

Україною шириться паніка, і виною всьому – спалах коронавірусу у далекому Китаї. Новий тип вірусу, що викликає атипову пневмонію, продовжує поширюватись і вже вийшов за межі Азійського материка. Виявлено перших заражених у США, Японії, Кореї, Таїланді, Сінгапурі, Франції, Австралії та Канаді. Яка вірогідність епідемії, чи дійсно цей вірус такий небезпечний та як від нього вберегтися – читайте у матеріалі наших журналістів.

Що таке коронавірус?

Коронавіруси – генетично близька група вірусів, які вражають людину, кішок, птахів, собак, велику рогату худобу та свиней. Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Зараження може проходити безсимптомно, іноді проявляється у формі застуди. У важких випадках інфекція викликає пневмонію, яка може призвести до смерті хворого. Коронавіруси часто мутують і швидко змінюються. Вони вперше були ідентифіковані у середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, існує вже сім. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Цей коронавірус є різновидом вірусу SARS (важкий гострий респіраторний синдром, або атипова пневмонія), який уже ширився територією Китаю у 2002-2003 роках і вразив понад вісім тисяч осіб у 37 країнах світу. Тоді загинули 774 особи. Варто зазначити, що в той час в Україні не було зафіксовано жодного випадку зараження SARS. У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) заявили, що новий коронавірус поки що не є загрозою світового рівня.

Як він виник?

Достеменно не відомо, як він виник, у вчених є кілька теорій. Імовірним першоджерелом поширення вірусу вважається ринок морепродуктів в Ухані, який напередодні китайського Нового року був переповнений дикими тваринами: лисицями, вовками, кажанами, видрами. Більшість перших госпіталізованих пацієнтів так чи інакше були пов’язані з ринком Уханя. Вчені достеменно не виявили тварин, які є носіями вірусу. Група китайських науковців під керівництвом Сінгуана Лі з Уханьського університету біоінженерії висунула свій варіант розвитку подій: кажани заразили своїм коронавірусом змій, і в їхньому організмі два віруси обмінялися частками. У результаті чого приблизно два роки тому виник гібридний вірус 2019-nCoV, який до грудня 2019 року дістався до людей. У той же час в журналі «Nature» вийшов матеріал з коментарями вірусологів з усього світу. Всі вони сходяться на думці, що змії навряд чи можуть бути джерелом коронавірусу. Більшість експертів сходяться на думці, що вірус прийшов від ссавця.

Як передається вірус?

Досі не відомо, чи передається вірус від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Поки передача інфекції обмежується сімейними групами і медичними працівниками, які доглядають за зараженими. На цей момент підтверджено 830 випадків інфікування 2019-nCoV, а 26 жителів Китаю вже загинули від нього. 13 великих китайських міст закрили на карантин – їхня загальна чисельність становить 30 мільйонів осіб.

Чи є вакцина від вірусу і чому така висока смертність?

Учені вже почали розробляти вакцину проти вірусу. Для того, щоби розпочати клінічні дослідження, потрібно декілька місяців, стверджує Ентоні Фаучі, керівник Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США. А щоби вакцина стала доступною, треба більше року.

Якщо говорити про летальні випадки, то переважна більшість хворих померли від ускладнень, це люди старшого віку. При цьому відомо про два випадки одужання пацієнтів, яким було понад 50 років. Як зазначає гендиректор ВООЗ Тедрос Ґебреєсус, у загиблих були такі захворювання, як гіпертонія, діабет, серцево-судинні та інші захворювання, які послаблювали їхню імунну систему. У нового вірусу немає ніяких особливих симптомів, які дозволили б його відразу визначити. Він імітує величезну кількість інших ГРЗ: підвищена температура, нежить, кашель, утруднене дихання, тому без спеціальних проб діагностувати його майже не можливо. Хворим прописують симптоматичне лікування.

Чи є хворі на коронавірус в Україні?

Поки що жодного офіційного випадку захворювання на 2019-nCOV не зафіксовано.

У Центрі громадського здоров’я при МОЗ заявили, що ризик потрапляння коронавірусу з Китаю в Україну оцінюється як середній: «Ризик занесення або імпорту випадків до країн європейського співтовариства або конкретно в Україну оцінюється як середній. Це не вимагає накладення певних обмежень на переміщення для мандрівників». Прямого авіасполучення між Україною і містом Ухань немає, але є з іншими містами Китаю. Тому Україна посилила заходи у столичному аеропорту «Бориспіль»: літаки з Китаю зустрічатимуть санітарні підрозділи.

У Міністерстві закордонних справ України також дали свої рекомендації громадянам: утриматися від поїздок до міста Ухань і вивчити епідеміологічну ситуацію для поїздки до будь-якого іншого міста Китаю. У МЗС зазначили, що при симптомах, схожих на грип або ГРВІ, потрібно мінімізувати контакти з іншими людьми і терміново звернутися до медичного закладу.

Як запобігти захворюванню?

Поки ВООЗ не надав якихось специфічних рекомендацій мандрівникам, тільки загальні. У разі відвідування зооринків або ринків із продуктами тваринного походження, дотримуйтеся таких правил:

– уникайте контакту із хворими тваринами або зіпсованими продуктами тваринного походження;

– мийте руки з милом після торкання тварин або продуктів тваринного походження;

– уникайте будь-якого контакту з безхатніми тваринами, що, можливо, проживають на території зооринку;

– не торкайтеся очей, носа та рота брудними руками;

– уникайте контакту з потенційно зараженими (контамінованими) тваринними залишками чи рідинами на ґрунті або частинах предметів магазину або зооринку;

– уникайте споживання сирих або недостатньо оброблених продуктів тваринного походження. Потрібно належним чином термічно обробляти  сире м’ясо, м’ясні субпродукти, молоко та слідувати належним практикам приготування харчових продуктів.

Завідувачка відділенням КНП «Тернопільський обласний центр громадського здоров’я» Тернопільської обласної ради Наталія Миколаївна Харченко

– У разі появи симптомів, що свідчать про респіраторні захворювання до, під час подорожі або після неї, мандрівникам рекомендується звернутися до лікаря та поділитися історією подорожей з ним. Медики та заклади охорони здоров’я повинні надавати мандрівникам інформацію для зменшення загального ризику через туристичні клініки, туристичні агенції, операторів із транспортування та в пунктах пропуску. Оскільки причиною пневмонії є новий коронавірус, потенціал передачі та способи передачі залишаються незрозумілими. Тому було б доцільно знизити загальний ризик виникнення ГРВІ під час подорожі в райони уражених зон (зараз із міста Ухань) шляхом:

– уникання тісного контакту з людьми, які страждають на ГРВІ;

– частого миття рук, особливо після безпосереднього контакту з хворими людьми або їхнім оточенням;

– уникати тісного контакту з живими чи мертвими фермами або дикими тваринами;

– мандрівникам із симптомами гострої респіраторної інфекції слід дотримуватись етикету кашлю (певної відстані, прикривати кашель та чхання одноразовими серветками чи одягом та мити руки.

Рекомендації для груп ризику:

Групам професійного ризику (працівники бійні, ветеринари, працівники зооринків, а також інші особи, що займаються поводженням із живими тваринами та продуктами тваринного походження) слід дотримуватись таких правил:

– стежте за належною особистою гігієною;

– використовуйте захисні накидки, рукавиці, маски під час поводження з тваринами або свіжими продуктами тваринного походження;

– уникайте контакту з рідинами організму тварин, якщо не використовуєте захисного спорядження;

– дезінфікуйте та мийте захисне спорядження щоденно;

– зберігайте захисний одяг та спорядження після обробки у відведеному місці на роботі для попередження можливого інфікування через захисне спорядження інших осіб;

– мертві тварини повинні бути безпечно похованими або знищеними;

– будьте уважними та інформуйте про будь-які нетипові захворювання у тварин відповідні інстанції.

103232-1_uk_origin

Вікторія Ушакова
Джерело: http://www.gazeta1.com/statti/use-shho-potribno-znaty-pro-koronavirus/