Володимир Кравець: Крок за кроком – до успішної і спроможної громади

Вишнівецьку ОТГ у її створенні та розвитку можна порівняти із дитиною, котра, зіпнувшись на ноги, переступила трирічний поріг свого життя. Що вдалося і не вдалося за цей час, прошу розповісти голову Вишнівецької ОТГ Володимира Кравця.

кравець вв фото2

-Володимире Васильовичу, час швидкоплинний. Здається, недавно три сільські і селищна ради об’єднались в одне ціле. Чи не розчарувались у реформі місцевого самоврядування? 
-Звичайно, ні. Нині переконую в цьому й інших. Хоч і довелося в роботі зіткнутись із багатьма бюрократичними і чиновницькими амбіціями. Та ми протиставили їм нашу віру в зміни, наполегливість, бажання покращити життя людей у громаді у всіх його сферах. Бо то вимога часу. Під лежачий камінь вода не потече…

-Чим гордиться сьогодні Вишнівецька громада?
-Насамперед, радію з того, що багато зроблено в освіті: перекрито дахи 4 середніх шкіл. Зроблено капітальний ремонт їдальні та харчоблоку Бодаківської ЗОШ І-ІІІ ст. На її базі запрацював і новостворений дитячий садочок, де 24 малюки мають можливість розвиватись і готуватись до школи. А хіба не приємно зайти у Старовишнівецьку школу, де капітально відремонтовано спортивний і завершено поточний ремонт актового залів?! Чи у Вишнівецький ЗДО «Малятко», де зроблений ремонт приміщень та відкрито ще одну, п’яту групу?!
В селах Кинахівці і Бутиноблаштовано дитячі майданчики. А в останньому ще й бруківкою встелено шкільне подвір’я. Замінено вікна на енергозберігаючі та придбано мультимедійну техніку для комунальних закладів освіти.
Тут зроблено поточні ремонти і перших класів тощо.

-На першому плані у вас завжди стояв благоустрій. Розповідали, що в зимову пору ви самі вдосвіта сідали за кермо трактора, щоб розчищати дороги від снігу?
– Так краще побачиш свої і недоробки інших. Хтось із господарів не обрізав гілля понад трасу, хтось не прибрав залишки будматеріалів тощо. Є нагода для розмови із старостами чи депутатами. А взагалі обличчя селища і сіл оновлюється: реконструйовано сквер у Вишнівці. Закуплено спеціальну техніку-газонокосілки та мотокоси для комунального підприємства «Комунгосп Вишнівець», щоб і вони були у всеозброєнні для боротьби із бур’янами. Модернізовано і відновлено вуличне освітлення в селищі Вишнівець, селах Кинахівці та Бутин. А також зроблено капітальний ремонт частини вул. Грушевського в смтВишнівець та замінено мостовий переїзд на вулицях Сонячна та Центральна в с. Бодаки, облаштовано водостічні канави на вулицях Кременецька, Садова та Богдана Хмельницького в селищі тощо.

-А в перспективі?
– І надалі проводитимемо ремонт комунальних доріг в населених пунктах громади. Окрім цього, заасфальтуємо вулиці Почаївську та частину Грушевської (до школи) в селищі. Будуть встановлені сміттєві баки, під які вже залито бетонні плити і зроблено накриття.

-Бюджет вашої громади найбільше в минулому році витрачався на середню та дошкільну освіту. Чи не в загоні медицина?
-Звичайно, ні. Хоча одночасно не переробиш всього, що занедбувалось десятиліттями, але плануємо цьогоріч реконструювати вишнівецьку поліклініку, де знаходяться Вишнівецька амбулаторія загальної практики сімейної медицини та поліклінічне відділення Вишнівецької РКЛ. В будинку плануємо замінити вікна та двері на металопластикові, подбаємо про сучасну лабораторію, придбаємо цифровий флюорограф, наповнимо й іншим сучасним обладнанням. Приємно, що сімейні лікарі вже почали працювати по-новому, підписали 7780 декларацій із пацієнтами. Вже підписано і договір із Національною службою здоров’я, чим збільшили майже у 2 рази фінансові вливання із державного бюджету. Вирішуємо і проблеми у вторинній ланці медицини.
Населення має жити і обслуговуватись в нормальних умовах. Збитковість для нас поняття вторинне, хоча стараємось працювати в збалансованому руслі. Та найголовнішим є підняття рівня життя людей, покращення якості послуг. До речі, за таким принципом і створювався Центр надання адміністративних послуг тощо.
Багато чого цьогоріч потребує значних коштів, проекти витратні, як-от реконструкція їдальні у Вишнівецькій ЗОШ, закінчення реконструкції тут першого поверху (другий поверх відремонтували минулоріч), заміна вікон у дитсадку с. Бутин і спорудження тут дитячого майданчику-все це плануємо зробити вчасно, проекти мають бути реалізовані, бо цього потребують і діти, і батьки.
Прикро, однак, що 16 січня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, яким погодив розподіл додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я у всіх областях. Вишнівецька селищна рада отримала дотацію на цей рік у сумі 3 129 900 грн., що у порівнянні з 2018-им, на 1 320 300 грн. менше, хоча, як бачите, видатки на галузь освіти та медицини зростають. В результаті розподілу бюджет Вишнівецької селищної недоотримав на заклади освіти 950 100 грн. та 600 000 грн. на заклади охорони здоров’я. Тому я звернувся із листом до прем’єр- міністра, щоб виправили ситуацію.

-Як ставитеся до підлеглих, до підбору і виховання кадрів?
-Робимо ставку на молодих, ініціативних. Як і на досвідчені кадри. Завжди можу опертись на своїх заступників, інших працівників. Бережемо їх, хоча і не завжди є можливість закріпити. Бо і нашого краю торкається тенденція виїзду обдарованої і високопрофесійної молоді за кордон. Щоб закріпити, створюємо умови. Це і сучасний європейського типу стадіон «Вишнівець», де не лише відбуваються футбольні поєдинки, а й різні заходи влітку. Взимку молодь може займатися у шкільних спортзалах. Запрацювали гуртки художньої самодіяльності, завдяки реорганізації в культурі: на початку минулого року шляхом об’єднання клубних закладів громади створено комунальний заклад «Вишнівецький центр культури та дозвілля». Всі заходи тепер плануються і організовуються спільними силами тут, а проводяться по всіх населених пунктах. В кожному селі працює інструктор з організаційно-масової роботи. Керує всім директор Центру. Ось і до Дня вшанування Героїв Небесної Сотні 20 лютого ц.р. очільник цього Центру Лілія Філіц разом із колегами готує великий захід,на який запрошуються і школярі, і батьки, і учасники воєнних дій на сході України, волонтери. Не кажу вже про мозаїку проведених різних заходи під час Новорічно-Різдвяних святкувань. Вони описувались у пресі, транслювались на телебаченні.
Пройшли зміни і в бібліотечній системі. Тут створено комунальний заклад «Публічна бібліотека Вишнівецької ОТГ». А по селах сільські бібліотеки об’єдналися із шкільними і утворили публічно-шкільні бібліотеки-філії комунального закладу «Публічна бібліотека Вишнівецької ОТГ». Це значно наблизило бібліотеки до читачів. Бо, по-перше, тут тепло, можна посидіти за книжкою. По-друге, покращилась культурно- просвітницька робота. Поки що зроблено тут косметичні ремонти.Постійно поповнюється книжковий фонд, є сучасна література,періодичні видання, підручники тощо. В планах- більше.

-Співпрацюєте із міжнародними організаціями?
-Завдяки співпраці із міжнародним Центром ЮНЕСКО, в рамках допомоги ТОВ МЦВП ЮНЕСКО, яка постійно налагоджує та розвиває партнерські зв’язки з Україною, вишнівчани, а вірніше наша місцева пожежна організація, вже отримала повнопривідний пожежний спецавтомобіль, який вже використовується в бойовому чергуванні і захищає від лиха не лише нашу громаду, а й сусідні населені пункти. Ми й надалі будемо співробітничати із європейськими друзями.
Дає свої позитивні результати й співпраця з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Більша частина технічної та фінансової допомоги в межах програми спрямована на місцевий рівень: краще управляти ресурсами, підвищувати якість послуг, стимулювати місцеву економіку та посилювати долученість до спільної роботи громадян. Співпраця із програмою DOBRE для Вишнівецької ОТГ принесла чимало позитивних зрушень у різних напрямках діяльності. Працівники апарату проходили навчання та відвідували різноманітні освітні заходи, брали участь в навчальних турах тощо. При підтримці експертів була розроблена Стратегія сталого розвитку Вишнівецької ОТГ на 2018-2026 рр., документ, який має важливе значення для подальшого економічного та соціального зростання громади. В ході реалізації компоненту «Місцевий економічний розвиток», розроблено економічний профіль Вишнівецької ОТГ та програму місцевого економічного розвитку із відповідними проектами. Також, напрацьовано програму покращення освітньої послуги, на яку будуть виділені у 2019 році кошти від донора. Зокрема, заплановано реалізувати проект із переоснащення харчоблоків у навчальних закладах Вишнівецької ОТГ.
Багато різноманітних навчальних заходів та форумів було відвідано працівниками Вишнівецької ОТГ, які проходили під егідою Тернопільського Центру розвитку місцевого самоврядування, в рамках програми «U-LEAD з Європою». Крім цього, проведено та реалізовано чимало спільних проектів із ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад».
Це сприяє пришвидшенню процесів децентралізації та поширенню успішних практик. Зроблено багато як у навчанні кадрів, так і в конкретних справах. На часі, окрім іншого, будуть завезені м’які крісла в актовий зал Старовишнівецької ЗОШ, тут буде зроблено й озвучення та освітлення сцени тощо.

-Чи розглядали ви можливості розширення громади за рахунок інших сільрад?
-Безперечно. Хоча ми і так самодостатні, багато вже зроблено, а з новим приєднанням клопотів лише додасться. Та розумію, що це вимога часу. Боюсь, що від добровільного приєднання держава може прийти до примусового. Тоді втрати і в часі, і в коштах будуть обопільні. Роз’яснюємо жителям навколишніх сіл ситуацію, показуємо їхні нереалізовані і втрачені перспективи. Люди розуміють, та наражаються на рішучий опір сільських голів, котрим комфортно сидіти у владних кріслах, отримувати зарплатню. А як решті людей, то їм байдуже. Думаю,довго так тривати не буде. Щось зміниться і в державі, і в головах людей, котрі перестануть миритись із інертними головами сільрад. Наразі ми відкриті для будь-яких пропозицій.

-Дякую за інтерв’ю.

Розмову вела ГАННА БАРВА