Законом скасовано обов’язок щорічного прийняття рішень про встановлення місцевих податків та зборів

півапЗаконом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-IX від 16.01.2020 внесено зміни до статті 12 ПКУ, якою визначаються повноваження органів місцевого самоврядування щодо прийняття рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів.
Законом №466-IX:
  • змінено строки прийняття та оприлюднення рішень про встановлення податків та/або зборів
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів приймаються органами місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п.12.3 ст.12).
У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами цього ПКУ, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього ПКУ із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів (пп.12.3.5 п.12.3 ст.12).
Зміна ставок місцевих податків та/або зборів, податкових пільги зі сплати місцевих податків і зборів потребує прийняття органом місцевого самоврядування нового рішення або внесення змін до діючого рішення.
Таке рішення має бути прийнято до 15 липня року та офіційно оприлюднено до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період).
Якщо орган місцевого самоврядування оприлюднив рішення про встановлення місцевих податків та зборів після 25 липня поточного року, норми такого рішення будуть діяти не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим (тобто через один календарний рік) (пп.12.3.4 п.12.3 ст.12).
  • встановлено, що органи місцевого самоврядування у поточному 2020 році можуть не приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів
Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення (пп.12.3.3 п.12.3 ст.12). Таким чином, Законом №466-ІХ скасовано обов’язок щорічного прийняття рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів. Зміни набули чинності 23 травня 2020 року.
Нагадаємо, Асоціація міст України відстоювала позицію про те, що Податковим кодексом України не передбачено заборони приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів безстроково або на кілька років. Проте Державна регуляторна служба дотримувалося іншої позиції.
Прийнятий Закон №466 усунув непорозуміння щодо трактування норм Податкового кодексу України в частині необов’язковості щорічного прийняття рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів. Законом №466-ІХ скасовано обов’язок щорічного прийняття рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів.  
Аналітичний центр АМУ
джерело: http://www.auc.org.ua/novyna/zakonom-skasovano-obovyazok-shchorichnogo-pryynyattya-rishen-pro-vstanovlennya-miscevyh?fbclid=IwAR1HpZb1eFqXo9THVakB7SFND0LdwKJzJZKqiNjdIuTwQozAP0DGhbjbQmw