КОНФЕРЕНЦІЯ У ВИШНІВЕЦЬКОМУ ПАЛАЦОВО-ПАРКОВОМУ КОМПЛЕКСІ: ПОЛЬСЬКИЙ ДОСВІД – УКРАЇНСЬКА ПРАКТИКА

Наприкінці тижня за ініціативи Фундації Ініціатив Менеджерських з м. Люблін (Польща) та Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування, який створено за сприяння програми Європейського Союзу ULEAD з Європою / ULEAD with Europe та Мінрегіон, у Вишнівецькому палацово-парковому комплексі відбулася польсько-українська конференція на тему: “Нові об’єднані громади – як успішно управляти місцевим розвитком”. Це підсумкова конференція роботи польської і української сторін у Проекті, який реалізовується через Міністерство закордонних справ Республіки Польща в рамках Програми польської співпраці розвитку.

Завданням проекту було впровадження управління ключовими сферами в об’єднаних громадах, розроблення механізмів сталого розвитку та стратегічне планування. У конференції взяли участь представники центральної та місцевої влад, Центрального Офісу Реформ при Мінрегіон, програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe, керівники регіональних Центрів розвитку місцевого самоврядування, голови рад об’єднаних територіальних громад з восьми областей України, представники партнерських програм, регіональних відділень Асоціацій та науковці.

Фундація Ініціатив Менеджерських з Любліна з 2014 року працює з об’єднаними територіальними громадами у восьми областях України. Зокрема, й у Тернопільській – Теребовлянська та Новосільська ОТГ.

Фундація співпрацює також й з програмою ULEAD з Європою / ULEAD with Europe в частині організації навчальних поїздок в польські громади та встановлення партнерських взаємних стосунків. Зокрема, через Західний (Львівський) Хаб було організовано низку поїздок в польські гмін з метою ознайомлення з досвідом функціонування важливих для об’єднаних громад сфер: комунального господарства, місцевого економічного розвитку, формування бюджетів, енергетичної ефективності, освіти, культури, туризму, активізації ініціативи мешканців. За сприяння Фундації організовано участь представників регіональних Центрів розвитку місцевого самоврядування у міжнародних Конгресах Ініціатив Східної Європи, де ми виступали спікерами цих заходів.

Результатом співпраці стало створення партнерства між українськими громадами і польськими гмінами, в рамках яких реалізують спільні проекти і заходи, культурні обміни тощо. Так, Теребовлянська ОТГ (Теребовлянська громада) з Тернопільщини активно співпрацює з гміною Конопніца Люблінського воєводства, Білозірська ОТГ Черкаської області – з гміною Пугачув, Бугринська ОТГ з Рівненщини – з гміною Цицув та інші. Обмін досвідом між українцями і поляками виявився ефективною формою співпраці, від якої громади отримали взаємну користь.

У чотирьох панельних дискусіях конференції було розглянуто питання функціонування ОТГ з урахуванням польського і українського досвіду, моделі функціонування системи охорони здоров’я, сфер освіти, культури, туризму, а також питання формування та використання бюджетів, фінансової децентралізації та управління фінансами. Модераторами дискусійних майданчиків були голова правління Фундації Ініціатив Менеджерських, радник мера міста Люблін Павел Прокоп, війт гміни Конопніца Мірослав Жидек, керуючий справами гміни Гоцєрадув, голова ради Красніцького повіту Ярослав Черв, експерт з охорони здоров’я програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe Василь Височанський.

У дискусіях взяли участь координатор Центрального Офісу Реформ при Мінрегіон Ivan Lukerya, координатор з фінансової децентралізації Центрального Офісу Реформ Яніна Казюк, директор Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування Victor Lytvynchuk, Теребовлянський міський голова Сергій Поперечний, Вишнівецький селищний голова Володимир Кравець, регіональний координатор Асоціації ОТГ Ігор Абрам’юк (Ihor Abramyuk), науковці та представники інших областей. Часом дискусії були такими запальними, що їх важко було зупинити.

Понад чотирнадцять років Польща є членом Європейського Союзу. Це дає їй величезні можливості, як для розвитку країни в цілому, так і польських громад. Місцеве самоврядування у Польщі функціонує вже двадцять вісім років. Польський інститут місцевого самоврядування надзвичайно потужний і впливовий. Україна ж поки-що тільки шукає шляхи побудови власної моделі місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Але ми вже маємо свій досвід і в дискусіях конференції наші колеги виглядали доволі впевнено і переконливо.

За підсумками обговорення напрацьовано програмний матеріал для роботи в наступному році. Ця зустріч стала початком планування нової програми співробітництва між українськими та польськими сторонами.