У ВИШНІВЕЦЬКІЙ ОТГ ПРОЙШЛА МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ

14 грудня у Вишнівці відбулася підсумкова конференція проекту «Нові об’єднані громади – як успішно управляти місцевим розвитком». На зібрання прибули представники 16 територіальних громад України, у тому числі – Вишнівецької, Новосільської, Великогаївської, Шумської та Теребовлянської, польські партнери з гмін Конопніца і Госцєрадув, директори Центрів розвитку місцевого самоврядування, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, донорських структур та програм технічної допомоги, які працюють в Україні.
Модератором заходу був голова Правління Фундації Менеджерських Ініціатив, радник мера Любліна Павел Прокоп. Захід організовували Fundacja Inicjatyw Menedżerskich та Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування

Робота конференції тривала у Дзеркальній залі – окрасі Вишнівецького палацу. Гості, які приїхали до старовинного волинського містечка на запрошення керівництва Вишнівецької ОТГ, мали, відтак, нагоду не лише плідно попрацювати, а й насолодилися майстерно відреставрованими апартаментами одного з найдавніших осідків знаменитого українського роду Вишневецьких.

Учасників конференції на правах господаря привітав голова Вишнівецької громади Володимир Кравець. Відзначивши, що йому надзвичайно приємно зустрітися з колегами, щоб обговорити актуальні проблеми місцевого самоврядування, він, у той же час, наголосив: «Незалежності нашої держави вже 27 років, і лише чотири роки тому держава почала проводити реформи. Кажуть нині, що децентралізація вирішить всі наші проблеми. Але, думаю, важливішим є те, що у суспільстві досі не зроблено однієї речі – не побудовано правової держави. Корупція роз’їдає країну, не дає успішно провести ту ж децентралізацію. Та я все ж переконаний, що найближчим часом наша держава стане заможною і ми теж зможемо допомагати своїм сусідам».

Відкриваючи конференцію, директор тернопільського Центру розвитку місцевого самоврядуваннz Віктор Литвинчук (Victor Lytvynchuk) повідомив, що люблінська Фундація Менеджерських Ініціатив працює в Україні кілька років поспіль. Її основне завдання – допомогти українським партнерам реформувати органи місцевого самоврядування.
– Наші люди хочуть жити краще, і це аксіома, яка не потребує доказів, – сказав пан Литвинчук. – Люди хочуть відчути, що після створення ОТГ їхнє життя змінилося. І головний ресурс, який може поліпшити ситуацію в громаді, – це самі жителі громад. Отримавши досвід самоврядування, вони можуть впливати на своє керівництво, на стратегію розвитку громади, залучення інвестицій.

Багатьом, можливо, хочеться зрозуміти, в чому інтерес європейців і, зокрема, поляків у розвитку самоврядування в Україні. На це Віктор Литвинчук відповів так:
«Європейський Союз зацікавлений у тому, щоб реформа децентралізації йшла в Україні якомога швидше. Неможливо тривалий час виділяти кошти і не мати результату. Платники податків у ЄС кажуть своїй владі: «Ми платимо податки, а як в Україні іде процес реформ, на що витрачаються кошти?». Частина коштів надходить до нас через різні країни, а на загал це гроші Європейського Союзу. Що стосується нинішнього заходу у Вишнівці, то поляків фінансує канадська сторона, але через Міністерство закордонних справ Польщі. І ці кошти спрямовані на реформу децентралізації у нашій країні. В чому інтерес Польщі? У тому, що вона була першим адвокатом України на міжнародній арені, першою визнала незалежність України як держави. Останнім часом, як відомо, наші стосунки дещо охололи, проте робота об’єднує, і саме в роботі ми повинні повертати ті добросусідські стосунки, те розуміння і бачення одне одного, які були кілька років тому».

Ведучий конференції Павел Прокоп розповів про проект «Нові об’єднані громади – як успішно управляти місцевим розвитком», який протягом цього року реалізувала Фундація Менеджерських Ініціатив з Любліна у восьми областях Західної і Центрально-Східної України у рамках програми «Польська допомога 2018» Міністерства закордонних справ Республіки Польща. У ході декількох навчальних турів до Польщі представники українських ОТГ змогли ознайомитися з досвідом функціонування основних для об’єднаних громад сфер – комунального господарства, місцевого економічного розвитку, формування бюджетів, енергетичної ефективності, освіти, культури, туризму, активізації жителів. У свою чергу навесні-влітку цього року поляки теж побували з візитами у громадах-учасницях проекту.
– Ідея проведення обміну не лише польським, але й українським досвідом виявилась надзвичайно ефективною і дала багато практичної інформації та користі для громад навзаєм, – зазначив Павел Прокоп. – Реальне місцеве самоврядування у Польщі існує вже 28 років, країна понад 14 років є членом Європейського Союзу, що дає величезні можливості для розвитку як нашої країни загалом, так і польських громад зокрема. Сьогодні місцеве самоврядування в Польщі надзвичайно сильне і впливове. Україна ж перебуває на початку шляху побудови реального самоврядування, і хочеться вірити, що ця вкрай важлива для вас реформа буде успішно і логічно завершена та сприятиме подальшому зростанню держави. Якби реформа з децентралізації розпочалась не чотири роки тому, а 25 років тому, то Україна сьогодні виглядала б зовсім по-іншому…

«Якісні зміни на Вишнівччині – результат праці, інтелекту, небайдужого ставлення до людей керівництва громади»
Тернопільська область перебуває серед лідерів реформи децентралізації. Успішних громад у нас уже немало, і за прикладами далеко ходити не треба. Один із них – Вишнівецька об’єднана територіальна громада. Про її успішну діяльність учасники конференції почули з уст заступника директора Департаменту місцевого самоврядування Мінрегіону Лілії Попової. Пані Лілія не приховувала свого захоплення змінами, які сталися у Вишнівецькій ОТГ впродовж відносно короткого часу.
– У Вишнівці з ініціативи голови громади збудовано чи не найкращий на Тернопіллі стадіон, – сказала вона. – Я бачила у селищі та населених пунктах громади відремонтовані за сучасними зразками школи, дитсадки, приведені у належний стан дороги. Знаю, що скульптуру, присвячену Матері і Дитині, яка стояла у не найкращому кутку селища, за розпорядженням Володимира Кравця перенесено у належне місце. Влітку у Вишнівці відкрито чудовий фонтан, який прикрасив центр селища, а недавно висаджено Вишневу алею. Фільм, які зробили вишнівецькі аматори про фонтан і центральну площу, б’є рекорди з переглядів у Фейсбуці. Усі ці та багато інших якісних, великих і менших, змін у громаді – результат наполегливої праці, інтелекту, небайдужого ставлення до людей Володимира Кравця та членів його енергійної команди. Це також і свідчення активності сотень простих жителів Вишнівеччини.

«Намагаємося реально зшивати Україну»
Життя показує, що ефективних результатів добиваються також ті громади, що співпрацюють із зарубіжними колегами. Приклад: після того, як Теребовлянська громада почала активно переймати досвід гміни Конопніца, їй вдалося досягти гарних результатів у реформуванні галузей освіти та спорту. На конференції у Вишнівці спільні досягнення представив війт гміни Конопніца Мірослав Жидек.

У свою чергу про напрацьовані разом із польськими партнерами здобутки розповів і голова Теребовлянської ОТГ Сергій Поперечний. Зокрема, за його словами, вдалося повністю реформувати сферу освіти у громаді.
– Директорів сільських шкіл нашої громади я завіз до Польщі, щоб показати, як працює тамтешня освіта, – розповів пан Поперечний. – Сьогодні кожен директор має свої фінанси, які використовує на потрібні школі справи. Роботи ще дуже багато, та якщо до неї долучаться й самі колективи освітніх закладів – ідеями, співпрацею у проектах, розумінням та допомогою задля розумного реформування галузі, то будемо мати і якісно обладнані школи, і сучасні, ефективні форми навчання.
Учасники конференції провели дискусії з найбільш актуальних для функціонування ОТГ тем. Говорили про шанси, загрози та виклики для децентралізації в Україні, про моделі функціонування системи охорони здоров’я і бюджетний процес в громадах.

У панельній дискусії «Функціонування сфер освіти, культури, розвиток туризму» своїм баченням означеної тематики з колегами поділилася заступник Вишнівецького селищного голови Юлія Цимбалюк.
Під час інтерв’ю з кореспондентом «Сили слова» директор тернопільського Центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Литвинчук підкреслив: дуже важливо, що конференція відбулася у Вишнівецькому палацово-парковому комплексі, де переплелася історія, що пов’язує Україну з Польщею.
– Таким чином ми намагаємося налагодити із закордонними партнерами ті стосунки, які раніше дещо псувалися, а, з другого боку, подібними, як у Вишнівці, зустрічами, конференціями, організованими у різних регіонах України, намагаємося реально зшивати країну, адже багато представників громад приїхали до Вишнівця саме зі східних областей, і вони реально побачили, як робиться реформа на Тернопільщині, – зазначив Віктор Литвинчук.
Довідка. Фундація Менеджерських Ініціатив від початку процесу децентралізації в Україні з 2014 року підтримує реалізацію реформи у рамках власних проектів і як організатор навчальних візитів для представників українських ОТГ. Співпраця Фундації з українськими громадами носить тривалий і системний характер. Об’єднані громади, що утворились одними з перших, завдяки співпраці з Фундацією Менеджерських Ініціатив започаткували і розвивають партнерство з польськими гмінами, реалізують спільні проекти, культурні обміни. Серед таких – Теребовлянська ОТГ з Тернопільщини, яка співпрацює з гміною Конопніца Люблінського воєводства, Білозірська ОТГ Черкаської області та гміна Пугачув з Люблінщини, Бугринська ОТГ з Рівненщини і гміна Цицув та інші.

Світлана Березівська
Фото автора