У Тернопільському ЦРМС обговорили моделі реалізації молодіжної політики в ОТГ

В умовах децентралізації органи місцевого самоврядування розширюють напрямки своєї діяльності, зокрема це стосується молодіжної політики. Важливу роль в цьому процесі відіграє ефективна комунікація з молоддю. Все більше громад Тернопільщини розпочинають роботу в напрямку створення молодіжних рад, але їм не вистачає досвіду в напрацюванні якісної молодіжної політики.

Вишнівецька об’єднана територіальна громада у даному заході була представляли: Віталій Рись – заступник селищного голови; Валерій Рамський – заступник голови ГО “ЦВІТ”; Валерій Адамович – громадський активіст, представник активної молоді Вишнівецької громади.

У Тернопільському Центрі розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» відбувся семінар «Молодіжна політика в ОТГ: створення та діяльність молодіжних рад». Участь в заході приймали 30 представників об’єднаних територіальних громад Тернопільщини. Серед яких заступники голів ОТГ, працівники відповідальні за зв’язки із громадськістю та роботу з молоддю, представники громадських організацій та учнівського самоврядування.

«Об’єднанні територіальні громади це основа нового адміністративно-територіального устрою України, де повинні гармонійно розвиватися різні напрямки, в тому числі молодіжна політика. Молодь це ті люди, які завтра прийдуть до влади, з хорошою освітою, новими знаннями та поглядами. Навчання дає дуже багато, але отриманий досвід потрібно правильно впроваджувати. Для цього необхідно пройти певні щаблі професійного зростання. Створення молодіжних рад та громадських організацій – це чудовий соціальний ліфт та інструмент отримання управлінського досвіду, в тому числі у сфері проєктного менеджменту. Сьогоднішня тема цікава та важлива для розвитку громад Тернопільщині, яка включає низку питань по комунікації молоді з владою», – підкреслив директор Тернопільського ЦРМС Віктор Литвинчук.

                                    

Спікером на семінарі виступив радник з питань комунікації Тернопільського ЦРМС Сергій Волохатий. Практичним досвідом діяльності молодіжних рад з присутніми поділилися Леся Голик, голова Тернопільської Молодіжної міської ради, Юрій Матевощук, голова Молодіжної ради Лановецької ОТГ та Леся Голояд, президент Молодіжного Конгресу Зборівської ОТГ. В такий спосіб вдалося перетворити семінар на майданчик для дискусій щодо молодіжної політики в ОТГ.

На тренінгу розглянуто форми співпраці органів місцевого самоврядування з молоддю та продемонстровано алгоритм для створення молодіжних рад.

«На сьогоднішній день з 49 громад області в 12 діються молодіжні ради. Десь вони створенні раніше, десь тільки розпочинають свою роботу. Найбільш активними молодіжними радами можна назвати Тернопільську, Теребовлянську, Лановецьку та  Зборівську. Вони регулярно проводять заходи, висвітлюють багато інформації про свою діяльність та стали майданчиком для розвитку молоді. Наприклад, у Байківцях, Підволочиську, Хоросткові та кількох інших громадах зараз проходить набір в молодіжні ради. У Шумську, Вишнівці, Іванівці, Скалаті, Великих Гаях, Підволочиську багато з молоддю працюють громадські організації, які в такий спосіб замінили діяльність молодіжних рад. Але в цих громадах зараз активно працюють над створенням Молодіжних рад», – зазначив Сергій Волохатий, радник з питань комунікації Тернопільського ЦРМС.

                                                    

                                      

Учасники ознайомилися з кращими практиками діяльності молодіжних рад в громадах. Використовуючи дані знання, представники ОТГ та громадського сектору зможуть розпочати процес створення молодіжних рад або покращити діяльность вже діючих. Також це сприятиме напрацюванню нових молодіжних проєктів у громадах.

«Молодіжна рада для ОТГ це можливість активізувати громадськість, оскільки проводиться масштабна робота по різних напрямах. Наприклад, до складу Тернопільської молодіжної міської ради входять багато представників громадських організацій,  активісти та представники шкільного учнівського самоврядування, а загалом в нас 26 депутатів. Ми заохочуємо до співпраці різні організації, навіть ті, які не мають юридичного статусу. Головний критерій – проактивна позиція та реалізація проєктів на постійній основі. Молодіжна рада впроваджує свою діяльність у вигляді сесій та реалізації різних проєктів, що закріплено в положенні та регламенті орагну», – розповідає Леся Голик, голова Тернопільської молодіжної міської ради.

                    

Створення молодіжної ради складається з кількох кроків, чітке виконання яких, дозволить створити ефективний дорадчо-консультаційний орган при виконавчих комітетах ОТГ. На підготовчому етапі необхідно проводити обговорення доцільності створення молодіжної ради з чітким роз’ясненням повноважень нового органу. Після цього розпочинається процес інституалізації молодіжної ради – затвердження її створення на сесії ради ОТГ. Перші установчі збори, вибори керівного складу молодіжної ради даються старт її діяльності.

«Об’єднані територіальні громади мають великі можливості до розвитку молодіжного руху. Керівництво Лановецької ОТГ доручило молоді проводити день міста, різні акції та заходи. Такий крок став першим для активізації діяльності молодіжної ради, а ініціатором виступила саме міська рада. Після обговорень та створення молодіжної ради, розпочався відбір учасників. До своїх лав нам вдалося долучити юристів, підприємців, волонетрів, байкерів та інших зацікавлених людей. Ми вже долучалися до проведення дня міста, організації велопробігів, кінопоказів та низки інших інтеграційних заходів», – розповів Юрій Матевощук, голова Молодіжної ради Лановецької ОТГ.

                                      

Представлення кращих практик діяльності молодіжних рад та вивчення алгоритму їх створення допоможе громадам напрацювати стратегію розвитку молодіжного середовища.

«Молодіжний Конгрес Зборівської ОТГ має нетипову структуру для молодіжних організацій. В нас діє сенат, є президент, прем’єр-міністра, спікер та кілька профільних комітетів. З самого початку ми маємо велику підтримку від керівництва Зборівської ОТГ, що дужу важливо. Нам доручили займатися розробкою стратегії розвитку молодіжної політики в ОТГ, крім цього, ми відповідальні за реалізацію молодіжних заходів, які зазначені в стратегії розвитку громади. Ми розпочали роботу над комунікаційною стратегією, планом розвитку туристичної галузі та інших напрямків в ОТГ. Часто проводимо екологічні акції, організовуємо свята та тематичні заходи», – ділиться досвідом президент Молодіжного Конгресу Зборівської ОТГ, Леся Голояд.