ЧУДОВІ МИТТЄВОСТІ РІЗДВЯНОГО ДИВА 

Як треба любити оцих маленьких хлопчиків і дівчаток, щоб у їхнє виховання вкладати стільки тепла своїх сердець, всю душу, все вміння, залучаючи і педагогічну майстерність, і талант вихователя! Ніколи цьому не перестаю дивуватись, коли так, по-простому, дитячими голосочками підіймаються глибинні філософські пласти, світового масштабу речі. Різдво і діти. Хлопчики і дівчатка Вишнівецького садочку «Малятко» співають про народження Месії! Жителі селища і його гості знають цих голосистих жайворонків ще з відкриття головної новорічної ялинки в громаді.

А на часі – новий захід, організований другими «мамами», прекрасними виховательками середньої групи «Соняшник» (днем раніше так само талановито викладалася старша група «Бджілка»). Діти імпровізували на тему святкування Різдва в родині, зокрема, у Свят-вечір. А як майстерно вони це робили! Видно, дуже постаралося керівництво дитсадка, вихователі, щоб кожен рух у танку, кожен віршик, кожна колядка тішили присутніх не тільки дитячою щирістю і безкомпромісністю, а й майстерністю маленьких виконавців. Кожен присутній від одного лише погляду на них відчув піднесення. А підсилювала його атмосфера Свят-вечора.
Ось Евелінка Наконечна радісно сповіщає:
– Різдво – велике свято,
Народе, веселись!
Щоб нам спасіння дати,
Син Божий народивсь!
І залою у відповідь котиться: «Христос народивсь! Радіймо всі нині. В Христовій любові всі будьмо єдині!».
Богу слава лунала у звуках радісних пісень, віршиків, віншувань та колядки «Добрий вечір всім вам». Під музичний супровід баяна, який забезпечила невтомна головна «мама» Оксана Дідик, дзвінкі голосочки малиново стверджували: «Христос народжується! Славімо його!».

Господар з Господинею (ці ролі були відведені дорослим Вадиму Критченко та Олі Панчук) виходять з-за столу, багатого дванадцятьма пісними стравами. Наближається Різдво Христове, а чи все готове в господі? На різнобарвному килимі висить свята ікона у вишитому вбранні. На покуті стоїть дідух. А панує в домі Святий Дух. Господарі запрошують «малий народ» до спільної молитви. Діти на колінках просять Бога:
– Господи, Ісусе, на колінах я молюся,
Всі гріхи наші прости і від лиха захисти…
Просвіти наші серденька,
Щоб були ми всі чемненькі,
Щоб і вдома, і в садочку
Були добрі сини й дочки.

Напевно, зглянеться Бог на малі діти, що усім сердечком вміють любити тата і неньку, і всю родину, край любий, рідну свою Україну, про яку співають, про яку розповідають і вдома, і в дитсадочку. Вже знають дітки: коли зблисне на небі перша зірка, їх запросять до Святої вечері. Тому так заклично звучить Денискове: «Виглянь, зірко, ми тебе чекаємо вечеряти з нами за старим звичаєм». Господиня заохочує: «До Свят-вечора цього року кутя вдалася нівроку, така смачна, як треба: з родзинками, горішками, медом». Господар додає: «Ось світить зіронька до нас – уже за стіл сідати час! Свічки різдвяні запалімо, вечерю із куті почнімо».
Тут і стукіт у двері, дзвінкі дитячі голосочки: «Благословіть колядувати! Ми за звичаєм предвічним ходим з колядою». І починають з віншувань: «Хай віншається вам праця славою гучною, хай любов і щира згода живуть поміж вами. Будьте дужі і щасливі з вашими дітками!»
А Настуся Мороз ще щедріша:
– Із Свят-вечором чудовим,
Із Ісусиком малим,
Що родився спасти світ.
Вас вітаєм і бажаєм
Свят веселих, многих літ!
Небавом і вертеп нагодився із шопкою, колядкою «Янголята». Дітям підспівують батьки, бо ж разом вчили. Тому так проникливо звучить: «Слава Сину Божому! Миру – дому кожному! Щастя і здоров’ячка на землі».
Ще довго в дитсадочку линули колядки, як летіли янголятка привітати Діву Марію, сповіщати в кожну хату, що прийшов Месія.

Злата Дідик, Анжеліка Панчук, Настуся Войтонович по-дитячому щиро просили:
– Хай Народжений у яслах
Рясно вас благословить,
Всіх добром своїм і щастям
Щедро наділить!..
Той, хто в яслах народився,
В серце кожне хай ввійде,
Щоб він духом відродився
В душах стомлених людей.

«Богу слава!» лунало і від трьох мудреців, котрі у прекрасних костюмах із «далекого краю за звіздою йшли, щоб побачити Рожденого, Христа Бога Правдивого».
Не надивуєшся гарним виконанням малятами колядок, щедрівок. Це і «Колядка для мами і татка», «Нова радість стала» тощо.

Окрім Святого Різдва, розповідає малеча і про інші празники – Старий Новий рік, Святе Водохреще.
Ось, нагадуючи про традиції на Святого Василя, набігло посівальників. І Влад Максимчук щедро бажав, рясно обсипаючи дорідними зернятками, що так і сипались із добрих долоньок:
– Засіваємо у домі,
Будьмо дужі і здорові,
Щоб збулося все нівроку,
З новим щастям! З Новим роком!
Марко Баньковський продовжив за товаришем: «Щастя й долі, добра у хаті і на полі. Моїм родичам, батькам, моїм сестрам і братам! Сім’ї вашій, всій родині, нашій славній Україні!».

А Софійка Мороз, Віка Руда, Емма Гупалюк нагадали про Святе Водохреще:
– Водичко, водичко, свята йорданичко!
Яка ти чиста, яка свята! Учини, щоб і я була така!
Дітки виконують щедрівку «Зіронька-щедрівка». А потім хлопчики і дівчатка побігли «від хати до хати із святами людей вітати»:
«Предвічний народився і весь світ звеселився!
Хай весь Всесвіт йому співає у цей чудовий Різдвяний час».
І вже всі присутні разом із дітками заспівали «Добрий вечір тобі, пане господарю».

Завідуюча дитсадком Оксана Дідик щиро подякувала батькам, вихователям, гостям за участь у святі «соняшненят». Захід вдався на славу. Спасибі за чудові миттєвості Різдвяного дива у такому милому виконанні. Що, читачу, не відчув у написаному, побачиш із світлин цього дитячого ранку. Прекрасна наша майбутня зміна, і так схожа на янгелят із зоряними крильцями, танок яких так майстерно виконали дітки.


ГАННА БАРВА
Фото Олега Дідика