Інформація, що рятує життя. Навчіться розпізнавати потопаючого з перших секунд

Коли людина тоне, вона не видає різкого і пронизливого крику про допомогу, як вважає більшість людей. Важливо уміти розпізнавати потопаючих, не опираючись на досвід, отриманий під час перегляду кінофільмів чи телепрограм. Якщо ви проводите час на воді або на березі, ви повинні переконатися в тому, що ви і навколишні вас люди знають, за якими ознаками можна визначити, що людина тоне, ще до того як увійти в воду. Коли людина тоне, це рідко супроводжується якимись звуками. Розмахування руками, бризки і крики, до яких нас готує телебачення, зустрічаються в реальному житті вкрай рідко.

«Інстинктивна реакція потопаючого» (Instinctive Drowning Response), названа так доктором наук Франческо Піа (Francesco A. Pia), це те, що люди роблять, щоб уникнути фактичного або передбачуваного удушення при зануренні у воду. І виглядає вона зовсім не так, як думає більшість людей. Ніякого розмахування руками, бризок і криків про допомогу. Щоб краще представляти, як тихо і невидовищно виглядає цей процес з берега, подумайте ось про що: серед дітей у віці до 15 років утоплення є другою за поширеністю причиною смерті (відразу після дорожніх аварій), а з приблизно 750 дітей, які потонуть в наступному році, кожен другий потоне на відстані не більше 20 метрів від своїх батьків або інших дорослих. У деяких випадках дорослий навіть буде безпосередньо спостерігати за тим, як дитина тоне, не підозрюючи про те, що насправді відбувається. Потопаючі рідко схожі на потопаючих, і в своїй статті в журналі On Scene, доктор Піа докладно описує інстинктивні реакції потопаючого наступним чином:

1. «За винятком рідкісних випадків, що тонуть люди фізіологічно нездатні покликати на допомогу. Дихальна система людини розрахована на дихання. Мова – це її вторинна функція. Перш ніж мова стане можливою, необхідно відновити функцію дихання.
2. Рот потопаючої людину поперемінно йде під воду і з’являється над її поверхнею. Рот потопаючого знаходиться над водою недостатньо довго для того, щоб він міг видихнути, вдихнути і покликати на допомогу. Коли потопаючий виринає з води, йому вистачає часу, тільки щоб швидко видихнути і вдихнути, після чого він відразу ж знову йде під воду.
3. Тонучі люди не можуть розмахувати руками, щоб привернути увагу. Вони інстинктивно витягають руки в сторони в спробі відштовхнутися від води. Такі рухи дозволяють їм спливти на поверхню, щоб мати можливість дихати.
4. Із-за інстинктивних реакцій тонуть люди не можуть контролювати рухи руками. Люди, які намагаються утриматися на поверхні води, фізіологічно не здатні перестати тонути і здійснювати осмислені рухи – розмахувати руками, постаратися наблизитися до рятувальників або дістатися до рятувального спорядження.
5. Від початку і до кінця, поки діє інстинктивна реакція, тіло потопаючої людини залишається в вертикальному положенні, без найменших ознак підтримуючих рухів ногами. Якщо підготовлений рятувальник не витягне його з води, потопаючий може протриматися біля поверхні від 20 до 60 секунд перед тим як повністю піти під воду.

Це зовсім не означає, що людина, що кличе на допомогу і відчайдушно розмахує руками, вас обманює – швидше за все, це напад паніки в воді. Такий напад далеко не завжди передує інстинктивній реакції потопаючого і часто триває зовсім недовго, але на відміну від справжнього утоплення, жертви такої паніки на воді здатні допомогти своїм рятівникам – наприклад, вхопитися за рятівний круг.

Коли ви перебуваєте на березі або в воді, вам необхідно звертати пильну увагу на наступні ознаки, які свідчать про те, що людина тоне:

• Голова жертви занурена в воду, а рот знаходиться біля самої її поверхні;
• Голова відкинута назад, рот відкритий;
• Скляні, порожні очі не фокусуються;
• Очі жертви закриті;
• Волосся закривають лоб або очі;
• Жертва тримається у воді у вертикальному положенні, не здійснюючи рухів ногами;
• Жертва дихає часто і поверхнево, захоплює ротом повітря;
• Намагається плисти в певному напрямку, але безуспішно;
• Намагається перевернутися на спину;
• Рухи жертви схожі на рух по мотузяній драбині.

Тому, якщо людина падає у воду і все виглядає нормально, не варто заспокоюватися завчасно. Іноді найголовнішою ознакою того, що людина тоне, є те, що він не схожий на потопаючого. Може здатися, що він просто намагається втриматися на воді і дивиться на палубу. Як визначити, чи все в порядку? Задайте просте питання: «У вас все в порядку?» Якщо людина вам хоч щось відповіла, тоді, можливо, йому нічого не загрожує. Якщо у відповідь на своє питання ви побачите порожній погляд, у вас є всього півхвилини, щоб витягнути жертву з води.

Батьки, запам’ятайте: діти, що граються у воді, шумлять. Якщо вони перестали шуміти, витягніть їх з води і дізнайтеся, чому.