Податкові новини від 04.05.2022. Сплата акцизного податку з роздрібної торгівлі тютюнових виробів

пн 1423

Варто нагадати про квітневі новації суб’єктам господарювання

Головне управління ДПС у Тернопільській області інформує, що 16 квітня 2022 року набрав чинності Закон України від 01 квітня 2022 року №2173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану» (далі – Закон №2173), яким внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та передбачено, зокрема:

 • доповнення переліку операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, які на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії росії, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);
 • доповнення п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ нормами, відповідно до яких не є порушенням вимог п. 133.4 ст. 134 ПКУ надання неприбутковими організаціями благодійної допомоги фізичним особам, які не є засновниками, учасниками таких організацій або пов’язаними з ними особами та які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій в таких населених пунктах; встановлення тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України для виробників електричної енергії дати визначення податкових зобов’язань з акцизного податку за датою зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або датою отримання інших видів компенсацій за реалізовану електричну енергію (пп. 38 та 38¹ підрозд. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);
 • зняття обмеження щодо обсягу доходу для обрання єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс. доходу;
 • встановлення окремих правил оподаткування податком на прибуток підприємств, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку третьої групи відповідно до п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, після відновлення сплати податку на прибуток підприємств в частині, зокрема, зарахування:
 • надміру сплачених грошових зобов’язань,
 • авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів,
 • від’ємного значення об’єкту оподаткування, тощо;
 • запровадження здійснення податковими органами тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення та розширення підстав для проведення фактичних перевірок;
 • застосування спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності у разі втрати (знищення чи зіпсування) первинних документів (п. 69.29 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Сектор інформаційної взаємодії 
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

 

Інформуємо про сплату акцизного податку з роздрібної торгівлі тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах

Головне управління ДПС у Тернопільській області інформує, що 30 квітня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року №2218-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі – Закон №2218), відповідно до якого 1 травня 2022 року визначено датою введення в дію змін до Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI (далі – Бюджетний кодекс) щодо впровадження в дію порядку зарахування до місцевих бюджетів 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, який сплачується їх імпортерами й виробниками.

З внесенням змін до Бюджетного кодексу з 1 травня 2022 року набувають чинності окремі норми Закону України від 30 листопада 2021 року №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» в частині обов’язку виробниками та імпортерами сплачувати 5% акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Довідково: Закон №2218 опублікувано 29.04.2022 в газеті «Голос України» №95.

Сектор інформаційної взаємодії 
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Роботодавці Тернопільщини сплатили понад 1,7 млрд грн єдиного внеску

Плюс 21 відсоток – такий результат сплати єдиного внеску роботодавцями Тернопільщини у квітні цього року. Відтак приріст платежу склав 87,4 млн гривень. Про це повідомив начальник Головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло Яцина.

«Загалом упродовж січня-квітня 2022 року від наші краяни перерахували на соціальні потреби понад 1,7 млрд грн єдиного внеску. Порівняно з чотирма місяцями минулого року сплата зросла на 15 відсотків або 231,9 млн гривень», – розповів очільник податкової служби області.

Нагадаємо, що єдиний внесок є джерелом наповнення фондів соціального страхування, з яких здійснюються виплати пенсій, забезпечуються соціальні гарантії на випадок безробіття, нещасних випадків на виробництві чи професійних захворювань.

Сектор інформаційної взаємодії 
Головного управління ДПС у Тернопільській області

 

Щодо обчислення платниками податкових зобов’язань з плати за землю

Головне управління ДПС у Тернопільській області звертає увагу на особливості застосування норм пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Так, розрахунок податкових зобов’язань з плати за землю включає елемент бази оподаткування – нормативна грошова оцінка земельної ділянки (далі – Нормативна оцінка).

ПКУ передбачає, що платники плати за землю (далі – Платник) при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подають витяг із технічної документації про Нормативну оцінку. Необхідність у поданні витягу із технічної документації про Нормативну оцінку виникає у Платника при затвердженні нової Нормативної оцінки (п. 286.2 ст. 286 ПКУ).

З метою уникнення неправомірного застосування Платниками положень п. 286.2 ст. 286 ПКУ шляхом «уточнення податкових зобов’язань» з платина 2021-2022 роки після затвердження постановою Кабінету Міністрів України відповідної інформації від органів місцевого самоврядування про Нормативну оцінку, дата виконання якої вказана у її технічній документації.

Додатково звертаємо увагу на норму п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 року №1147, якою визначено, що технічна документація:

 • з нормативної грошової оцінки земельних ділянок,
 • загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої з урахуванням вимог п. 271.2 ст. 271 ПКУ до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 зазначеної постанови.

Детальніше про це йдеться у листі ДПС України від 02.05.2022 №3722/7/99-00-04-01-02-07.

Сектор інформаційної взаємодії 
Головного управління ДПС у Тернопільській області