Рекомендації про заходи щодо боротьби з борщівником Сосновського

Останніми роками все більшого поширення і розповсюдження на території області набуває небезпечна отруйна рослина, бур’ян – борщівник Сосновського. З метою недопущення розповсюдження небезпечного для біорізноманіття та здоровʼя людей інвазивного виду рослини, запобігання утворення дозрівання та висипання насіння та покращення фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь рекомендуєм провести відповідну роботу з власниками земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина.

Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у т. ч. із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Борщівник Сосновського несе в собі небезпеку для здоров’я людини, особливо для здоров’я дітей, які не можуть з усією відповідальністю оцінити ситуацію чи зорієнтуватися у ній, важливо систематично проводити заходи по перешкоджанню його поширення та боротьбу з ним. У містах і селах навесні на початку відростання рослин треба зрізувати основні корені на глибині 8-12 см та багаторазово скошувати відростаюче листя до початку цвітіння. Квітку – шапку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалити – бо насіння дозріває навіть тоді, коли трава скошена.

Найефективніший засіб боротьби – хімічний, але його слід застосовувати навесні при появі першої „розетки” гербіцидами суцільної дії, а саме препаратами гліфосатної групи: раундап в суміші з дикам бою та його аналогами. Боротьба у вегетаційний період полягає у скошуванні рослин, після чого обробити гербіцидом листя, що лишилось, додатково залити рослини розчином препарату (в порожнину трубки стебла) – норма витрати рідини 120 мл. на 10 літрів води. Якщо треба знищити „гнізда” серед городу, подбайте, аби не пошкодити культурні рослини.

Зважаючи на те, що борщівник Сосновського викликає опіки при контакті з людиною, всі роботи по його знищенню треба проводити в захисному одязі. При роботі з борщівником Сосновського дотримуватися техніки безпеки.

Провідний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів

на кордоні Управління фітосанітарної безпеки

В. В. Ганжа

На виконання листа 
Управління соціально-економічного розвитку територій 
Кременецької РДА № 03-02/146 від 22.07.2022