Вишнівець у плині історії

велике князівство литовське герб

У складі Великого князівства Литовського

Перша писемна згадка відноситься до 1395 року. Тоді Вишнівець був власністю князя Корибута Ольгердовича. У привілеях польського короля Владислава ІІІ Варненчика від 9 липня 1463 року є запис, що після смерті власника Вишнівця князя В. Несвізького місто переходить до його сина Солтана, який уперше почав іменуватися Вишневецьким.

З ім’ям Дмитра Вишневецького пов’язують заснування Запорізької Січі.

Від кінця 15 століття Вишнівець користувався магдебурзьким правом. 23 серпня 1494 року відбулась битва з татарами біля міста, невдала для польсько-литовсько-руського війська, потім татари напали на містечко і завдали значних руйнувань йому.

Вишнівець у плині історії

річ посполита герб

У складі Речі Посполитої

З 1569 року в складі Речі Посполитої, стає важливим торговельним і культурним центром південної Волині.

У 1640 році Ярема Вишневецький перебудував і укріпив замок.

Під час визвольної війни проти польського панування у 1648, 1649, 1651 роках містечко займало козацьке військо Богдана Хмельницького. У 1649 році усі поля навколо з’їла сарана і як наслідок 1651 року тут спалахнув великий голод. Польський шляхтич Єжи Борковський наприкінці життя купив війтівство у Вишнівці наприкінці життя (31 серпня 1675 року був взятий в полон військом турків, татар).

У 1672 замок через зраду узятий татарами, вся шляхта була винищена.

У 1653, 1657, 1658, 1672, 1675 роках на Вишнівець нападали турецько-татарські орди. Під час нападу влітку 1675 року обороною керував війт Єжи Борковський, 11 днів невелика залога замку не дозволяла його взяти переважаючим кількісно ворогам. Подібно, 31 серпня через зраду жидів Вишнівець потрапив до рук ворогів — турків, шляхту, що була закрита в замку, вбили. Мешканці, в тому числі вдова війта Зузанна з Тишок Тишецька, потрапила в ясир.

У 1742 році польські шляхтичі заснували у місті першу масонську ложу на землях України..

У 1744 році після смерті останнього з роду Вишневецьких — Михайла Сервація — містечко перейшло у власність князів Мнішеків.

У містечку було 3 церкви та кляштор з фарним костелом кармелітів босих.

Вишнівець у плині історії

російська імперія герб

У складі Російської імперії

У 1793 році Вишнівець внаслідок поділу Речі Посполитої переходить у володіння Російської імперії.

Згодом стає центром волості у складі Кременецького повіту Волинської губернії. У 1852 році — містечко стає власністю княгині Абамелек, у 1857 — В. Плятера, 1876 — генерала І. де Толля.

Свого часу до Вишнівця було приєднано хутори Вишневий (Варшавка), Мухавець і Чернявський.

Україна

Тернопільська обл, Збаразький район, смт. Вишнівець, вул. Грушевського, буд. 6

тел. +38 03550 31263

Графік роботи:

Пн-Пт з 08-00 до 17-15
Сб, Нд: вихідні

vuchnivets.selrada@ukr.net

Вишнівець у плині історії

унр герб

Період Української Народної Республіки

Після утворення УНР як значна частина українських міст, окупованих Росією, увійшов до складу нової Української держави.

Вишнівець у плині історії

польська республіка герб

У складі Польської республіки

1925 р. В головному корпусі палацу князів Вишневецьких відкрито музей.

Вишнівець у плині історії

не аватар чисто

Радянський період

1940 р. Усі історичні і мистецькі цінності, коштовності вивезено з замку в Москву.

1941 р. У березні з палацу Вишневецьких вивезено до Москви найкращі картини, скульптури меблі, злоті та срібні речі, стародруки і цінну бібліотеку. Деякі з цих предметів, награбованих «визволителями», виставляються в експозиції Російського державного історичного музею в Москві)

2 липня 1941 у Вишневець увійшли німецькі війська. У замку знайшли собі місце німецьке гестапо, жандармерія. 12 липня 1941 поліцією було вбито 35 євреїв. 30 липня розстріляно бл. 400 чоловіків-євреїв, 4 вересня — 146 євреїв. У березні 1942 створено гетто, куди були доставлені євреї з навколишніх сіл. Гетто ліквідоване 11 серпня 1942, коли було розстріляно бл. 2500 євреїв. Ще декілька сотень євреїв, які переховувались, були вбиті протягом наступного місяця. На єврейському кладовищі Вишнівця збереглися пам’ятники 16 ст.

1949 р. спалено Вишневецький замок.

1962–1970 рр. відбудовано замок князів Вишневецьких.

1963 р. закрито й пограбовано Вознесенську церкву.

Вишнівець у плині історії

незалежна україна герб

У час незалежної України

У 1992 році на католицькому цвинтарі було насипано курган та встановлено високий дерев’яний хрест, щоб вшанувати пам’ять полеглих від рук НКВС.

1993 рік. Управління охорони та реставрації пам’яток архітектури і містобудування замовило інституту «Укрзахідпроектреставрація» «Комплексні дослідження історико-культурної спадщини Вишнівця». В рамках цього проекту була вивчена планувальна структура Вишнівця, його ландшафтні зони. Паралельно проводилися історико-архівні дослідження поселення і його окремих пам’яток. Дослідниками було зібрано значний текстовий і іконографічний матеріал.

В 1995 році перед палацом установлено пам’ятник на честь Дмитра Байди Вишневецького.

1999 рік. Вишневецький замок став першю філією Державного історико-архітектурного заповідника в місті Збараж, який в січні 2005 року указом президента України отримав статус «Національного» і був перейменований в Національний заповідник «Замки Тернопілля» (Державний історико-архітектурний заповідник «Замки Тернопілля»).

6 січня 2005 року. Кабінет Міністрів України схвалив «Концепцію комплексної програми збереження і використання палацово-паркового комплексу в селищі Вишнівець Збаразького району Тернопільської області на 2005 – 2010 роки». Оціночна вартість програми – 60 млн. грн., які повинні були надійти з коштів державних і місцевих бюджетів, від юридичних і фізичних осіб, благодійних фондів та інших джерел. Програма складалася з 2-х етапів:
1-й етап (2005 – 2006) припускав проведення комплексних досліджень, спрямованих на вивчення причин руйнування пам’ятника. Необхідно було розробити проектно-кошторисну документацію на проведення робіт з консервації та реставрації пам’ятника. На цьому ж етапі повинні були початися консерваційні та реставраційні роботи.
2-й етап (2006 – 2010) відводився на проведення робіт по пристосування пам’ятки під культурно-туристичний центр і створення туристичної інфраструктури.

2005 рік. Вишневецький палацовий комплекс отримав статус Пам’ятника національного значення.

2007 рік. ПТУ, Клуб і Бібліотека покинули зали палацу.

Урочисте відкриття нового стадіону у селищі Вишнівець відбулося 2 липня 2017 року. Без перебільшення унікальний спортивний об’єкт громада отримала із усіма найсучаснішими умовами для проведення змагань і комфортного їх перегляду. Для того, аби там було зручно і цікаво усім, поруч встановили сучасний дитячий майданчик: гойдалки, каруселі та гірки.Тривали будівництво і реконструкція близько двох років.

Наші дні. В даний час Вишневецький палацовий комплекс представлений залишками бастіонних укріплень старого замку (друга половина 17 століття), Вознесенською замковою церквою (побудована в 1530 році і згодом неодноразово перебудовувалася, найстаріша споруда комплексу), палацовою будівлею 18 століття, огорожею садиби (з двома воротами 18 століття), парком (18 – 19 століття), а також келіями монастиря кармелітів. В даний час більшість ключових елементів Вишнівецького палацового комплексу знаходяться в стані перманентної реставрації.

Вишнівець у плині історії

Читайте також

Пам’ятки історії

Вишнівець у плині історії